UPDATED! Final* NON-City Council Offices Rosters, Plus AEIOU Extensions!


 Powered by Max Banner Ads 

Top row, (l-r): Jeff Cole, Dee Perry, Cynthia Aguirre, Larry Dick, Peer Swan; bottom row: Al Jabbar, Kelly Rowe, Jim Moreno, Ida MacMurray, Margie Rice.

First: Here is the list of offices for which filing has been extended on what I call “AEIOU” (“Any Eligible Incumbent Opts to be Unseated”) grounds, when they didn’t file to run for re-election.  The deadline for these races will be Wednesday at 5 p.m.:

CONTESTS THAT HAVE HAD THE CANDIDATE FILING EXTENDED:

  • Brea Olinda Unified School District, Full Term
  • Laguna Beach Unified School District
  • Newport-Mesa USD Trustee Area 5
  • Newport-Mesa USD Trustee Area 7
  • Saddleback Valley Unified School District
  • Fullerton Joint Union HS District, Trustee Area 4
  • Buena Park School District, Trustee Area 1
  • Buena Park School District, Trustee Area 2
  • Buena Park School District, Trustee Area 5
  • Centralia School District, Trustee Area 2
  • Cypress School District, Trustee Area B
  • Fullerton School District, Trustee Area 3
  • Huntington Beach City School District
  • La Habra City School District
  • Lowell Joint School District, Trustee Area 1, Short Term
  • Lowell Joint School District, Trustee Area 5
  • Capistrano Bay Community Services District
  • Surfside Colony Community Services District
  • Three Arch Bay Community Services District
  • Silverado-Modjeska Recreation and Park District
  • Midway City Sanitary District
  • Surfside Colony Storm Water Protection District
  • Moulton Niguel Water District
  • Santa Margarita Water District
  • Buena Park Library District
  • Santiago Geologic Hazard Abatement District

(Of course, if you’ve been following these posts, you already knew that these AEIOU extensions were coming.)

Now on to the list for NON-CITY COUNCIL RACES,  final* for those that were NOT extended, with non-final AEIOU extensions marked in lime green:

*Non-extended races are “final” except for some candidates, listed in magenta, who seem to have finished filing, but which the Registrar of Voters has not yet certified as qualified.

 

School District Contests 

Community College Districts

North Orange County Community College District

  • Trustee Area 1 — Barbara Dunsheath (i), unopposed
  • Trustee Area 3 — Steve Blount (i), unopposed
  • Trustee Area 6 — Jeffrey Brown (i), Pao Ling Guo

Coast Community College District

  • Trustee Area 1 — Jim Moreno (i), Dom Pham
  • Trustee Area 5 — David A. Grant (i) unopposed

Rancho Santiago Community College District

  • Trustee Area 2 — John Hanna (i) unopposed
  • Trustee Area 4 — Larry Labrado (i), John Ortega
  • Trustee Area 6 — Phil Yarbrough (i), Diane Singer 

South Orange County Community College District

  • Trustee Area 2 — TJ Prendergast (i) Newt Williams
  • Trustee Area 4 — Terri Whitt (i), unopposed
  • Trustee Area 5 — Marcia Milchiker (i), unopposed

Unified School Districts

Brea Olinda Unified School District, Full Term (2 seats)
Nicole Colon (i) Carrie Flanders (i)

Brea Olinda Unified School District, Short Term (no incumbent)
— Jo Aceves, 
Joseph Covey, Steven Sewell, Keri Kropke

Capistrano Unified School District

  • Trustee Area 4 — Martha McNicholas (i) (unopposed)
  • Trustee Area 6 — Gila Jones (i)
  • Trustee Area 7 — Judy Bullockus (i)

Garden Grove Unified School District

  • Trustee Area 2 — Lan Quoc Nguyen (i)
  • Trustee Area 4 — Bob Hardin (i), George Reis, Katelyn Brazer

Irvine Unified School District

  • Trustee Area 2 — Sharon Wallin (i), Jean Anne Turner, Ilya Tseglin
  • Trustee Area 4 — Ira Glasky (i)

Laguna Beach Unified School District (3 seats)
— Dee Namba Perry (i), Christine de Bretteville, Carol Normandin (i)

Los Alamitos Unified School District (2 seats); Marlys Davidson, Olaina Anderson, Connor Swan Smith, Jeffrey Barke (i) , Diana Hill

Newport-Mesa Unified School District

  • Trustee Area 2 — Charlene Metoyer (i), Michelle Murphy 
  • Trustee Area 4 — Karen Yelsey (i), Gina Nick
  • Trustee Area 5 — Kate Malouf (appears to have withdrawn and refiled), Michelle Barto
  • Trustee Area 7 — Bertha Rodriguez, Ashley Anderson

Orange Unified School District

  • Trustee Area 1 — Andrea Yamasaki (i), Sandra Angel
  • Trustee Area 4 — Kathy Moffett (i), John Ferrentino
  • Trustee Area 5 — Tim Surridge (i), Kris Erickson
  • Trustee Area 7 — Rick Ledesma (i), Steve Rocco, Sean Griffin

Placentia-Yorba Linda Unified School District

  • Trustee Area 4 — Karin Freeman (i) (unopposed)
  • Trustee Area 5 — Carrie Buck (i) (unopposed)

Saddleback Valley Unified School District (two seats)

— Dennis Walsh (i), Dan Walsh, Greg Kunath, Barbara Schulman

Santa Ana Unified School District (two seats)

John Palacio (i), Valerie Amezcua (i), Art Pedroza, Cecilia Aguinaga, Angie Cano

Rowland Unified School District (three seats)

Cary Chen (i), Angelena Pride (i), Lynne Ebenkamp (i) (all unopposed)

Tustin Unified School District

  • Trustee Area 3  — Lynne Davis (i) (unopposed)
  • Trustee Area 5 — Jonathan Abelove (i), Elias Tefere

Union High School Districts

Anaheim Union High School District

  • Trustee Area 1 — Al Jabbar (i), Linda Lobatos
  • Trustee Area 2 — Annemarie Randle-Trejo (i), Harald Martin, Joe “JoJo” Moreno
  • Trustee Area 5 — Anna Piercy (i), Vernon Beckett

Fullerton Joint Union High School District

  • Trustee Area 1 (no incumbent, so no AEIOU) — Chester Jeng, Regina Cuadra
  • Trustee Area 4 — Robert Oates, Lauren Klatzker, Nathan Vestri
  • Trustee Area 5 —  Marilyn Buchi (i), Bridget Donoghue Vornholt

Huntington Beach Union High School District (3 seats)

  • Bonnie Castrey (i), Duane Dishno (i), Diane Carey, Saul Edward Langster, Martin Salgado

Elementary School Districts

Anaheim Elementary School District

  • Trustee Area 2 — Jeff Cole (i), Juan Gabriel Alvarez
  • Trustee Area 4 — [incumbent D.R. Heywood did not complete finding; I’m not sure why this wasn’t extended]
  • Trustee Area 5 — Ryan Ruelas; Shaun Dove

Buena Park School District

  • Trustee Area 1 — Rhodia Shead, Joe Pak
  • Trustee Area 2 — Jason Chong
  • Trustee Area 5 —  Jerry Frutos (has not completed filing)

Centralia School District

  • Trustee Area 1 — Henry Chareon (i)
  • Trustee Area 2 — Art Montez (i) [a second incumbent didn’t file]
  • Trustee Area 5 — Jerry Flores

Cypress School District

  • Trustee Area B — Bonnie Peat
  • Trustee Area C — Sandra Lee (i)
  • Trustee Area D — Linda Sondhi (i)

Fountain Valley School District (3 seats) — Jim Cunneen (i), Sandra Crandall (i), Lisa Schultz (i), Jennifer Weimer

Fullerton School District

  • Trustee Area 1 — (no incumbent); Aaruni Thakur
  • Trustee Area 3 — Beverly Berryman (i), Jennifer Harris
  • Trustee Area 4 — Janice Catlin Meyer (i), Shana Charles

Huntington Beach City School District (three seats) — Susan Kowalke (i), Paul Morrow (i), Karrie Burroughs; Diana Marks, Jennifer Hayden

La Habra City School District (three seats, one incumbent hasn’t taken out papers) — Ida MacMurray (i), Cynthia Aguirre (i).  Adam Rogers

Lowell Joint School District

  • Trustee Area 1 — Melissa Salinas
  • Trustee Area 2 — Bill Hinz (i), Primo Castro
  • Trustee Area 4 — Esther Evangelista, Karen Shaw
  • Trustee Area 5 — Anastasia Shackleford (i) [listed as extended, seemingly in error; also listed as “not on ballot”]

Magnolia School District

  • Trustee Area 1 — Barbara Quintana (i)
  • Trustee Area 2  — Esther Wallace (i)
  • Trustee Area 5 — Gary Shields (i)

Ocean View School District (three seats)

— John Briscoe (i), Alejandra Patricia Singer (i), Jack Souders (i), Kate Holmes, Gracey Van Der Mark

Savanna School District (three seats)

— John Shook (i),  Edward Erdtsieck (i), Linda Weinstock (i)

Westminster School District

  • Trustee Area 2 (no incumbent) — Xavier Nguyen, Virginia Torres, Elena Cervantez 
  • Trustee Area 3 — Khanh Nguyen (i)
  • Trustee Area 5 — Penny Loomer (i); Jeremy Khalaf

Special District Contests

Community Services Districts

Capistrano Bay Community Services District 3 seats, 1 incumbent hasn’t taken out papers — Mike Haack (i), Charlotte Bloom, Ardeshir Irani, Robert Bancroft, Kurtis Breeding (i),  Patrick McNulty

Emerald Bay Service District — all three incumbents are re-elected

Rossmoor Community Services District — Two seats open. Mark Nitikman (i), Bill Kahlert (i) 

Surfside Colony Community Services District — (Four seats)  Karen Johnson (i), Paul Mesmer (i), Gayle Winnen (i)

Three Arch Bay Community Services District — NO ONE HAS FILED FOR ANY POSITION IN THREE ARCH BAY!  LET’S ALL RENT A ROOM THERE TOGETHER AND TAKE IT OVER!  (Note: Don’t tell them!)

Sanitary, Recreation, and Stormwater Districts

Serrano Water District

  • Division 1 — Brad Reese (i) is currently unopposed for this seat.
  • Division 4 — Frank Bryant (i) is currently unopposed for this seat.

Silverado-Modjeska Recreation and Park District  (three seats open)

Kevin Topp (i), Anjan Purohit, Isabel Mayer Kerins

Costa Mesa Sanitary District (three seats open)

Robert Ooten (i), Arlene Schafer (i), Mike Scheafer (i), David Snyder

Midway City Sanitary District  (three seats open)

Frank Cobo (i), Margie Rice (i), Andrew Nguyen, Andy Quach; Sergio Contreras still has time to finish filing,

Sunset Beach Sanitary District

Josh Westfall (i), Bernard Hartmann (i)

Surfside Colony Storm Water Protection District

Three seats open — Donald Karich (i), Henry Viets (i) 

El Toro Water District (two seats)

Kathryn Freshly (i), Frederick Adjarian (i), Mike Gaskins

Irvine Ranch Water District

Incumbents  Doug Reinhart (i), “Peerless” Peer Swan, (i) Steven LaMar (i) Andrew Pollard. Suresh Gulaya, Richard Vanzini.

Moulton Niguel Water District (three seats open)

Donald Froelich (i), Bill Moorhead, Joel Bishop, Shari Wanninger

Santa Margarita Water District (two seats)

Saundra Frances Jacobs (i), Justin McCusker (i); Michelle Matsumoto could still finish filing.

East Orange County Water District (three seats open)

Richard Bell (i), John Dulebohn (i), George Murdoch

Rossmoor/Los Alamitos Area Sewer District (two seats open)

Linder Habermehl (i), Joel Rattner (i)

Mesa Consolidated Water District

  • Division 3 — Marice DePasquale (i), Ryan James Ferryman.
  • Division 4 — Jim Atkinson (i)
  • Division 5 — Shawn Dewane (i), Anna Vrska

South Coast Water District (two seats)

Dennis Erdman (i), Bill Green (i), Markus Lenger

Trabuco Canyon Water District

Glenn Acosta (i), Edward Mandich (i), Michael Safranski

Yorba Linda Water District (three seats)

Al Nederhood (i), Phil Hawkins (i), Brooke Jones (i), Bob Kiley, Barbara Kiley

For these next two Boards, we’re going OCEAN INDIGO!

Orange County Water District

Division 1 — Dina Nguyen (i), Linda Zamora 

Division 5  — No one opposed Steve Sheldon; this won’t be on the ballot

Division 7 — Shawn Dewane (i), Engineering Geologist/Hydrogeologist Kelly Rowe

MUNICIPAL WATER DISTRICT OF ORANGE COUNTY

  • Division 1 — Brea, Buena Park, La Habra, La Palma, Placentia and Yorba Linda.

Division 1 — Brett Barbre (i), Greg Diamond

Division 2 — Larry Dick (i)

Division 5 — Sat Tamaribuchi (i)

Library and Geologic Hazard Abatement Districts

Buena Park Library District (two seats open)

Al Salehi (i), Richard Rams, Wendy-Kay Erdtsieck, Daniel Billings

Placentia Library District

Jo-Anne Martin (i), Al Shkoler (1) have both filed, are both on the ballot, and no one else is running against them so far, so this might be the last you hear of this race.

Santiago Geologic Hazard Abatement District (five seats)

Hari Shankar Lal (i), Dr. Richard Moyer

City Contests

(These … will be on a separate post.)


About Greg Diamond

Somewhat verbose worker's rights and government accountability attorney, residing in northwest Brea. General Counsel of CATER, the Coalition of Anaheim Taxpayers for Economic Responsibility, a non-partisan group of people sick of local corruption. Deposed as Northern Vice Chair of DPOC in April 2014 when his anti-corruption and pro-consumer work in Anaheim infuriated the Building Trades and Teamsters in spring 2014, who then worked with the lawless and power-mad DPOC Chair to eliminate his internal oversight. Occasionally runs for office to challenge some nasty incumbent who would otherwise run unopposed. (Someday he might pick a fight with the intent to win rather than just dent someone. You'll know it when you see it.) He got 45% of the vote against Bob Huff for State Senate in 2012 and in 2014 became the first attorney to challenge OCDA Tony Rackauckas since 2002. None of his pre-putsch writings ever spoke for the Democratic Party at the local, county, state, national, or galactic level, nor do they now. A family member co-owns a business offering campaign treasurer services to Democratic candidates and the odd independent. He is very proud of her. He doesn't directly profit from her work and it doesn't affect his coverage. (He does not always favor her clients, though she might hesitate to take one that he truly hated.) He does advise some local campaigns informally and (so far) without compensation. (If that last bit changes, he will declare the interest.)